NARODOWE CZYTANIE 2023

Tradycyjnie, na początku września w całej Polsce odbędzie się 12. edycja akcji Narodowe Czytanie. Wszystkich chętnych zapraszamy do wzięcia udziału w jej łomżyńskiej odsłonie – 9 września 2023 r. o godz. 10.00 przed siedzibą Biblioteki na ulicy Długiej 13.

Lekturą tegorocznego Narodowego Czytania będzie powieść Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”, którą ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne porównywano do Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Nad Niemnem cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników, to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160. obchodzone jest w 2023 roku.

Spotkajmy się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchajmy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek „przy polskim stole”. Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu – podkreślił w liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Organizatorzy łomżyńskiej odsłony Narodowego Czytania: Prezydent Miasta Łomży, Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży, Teatr Lalki i Aktora, zapraszają wszystkich mieszkańców do wzięcia udziału w tym corocznym święcie polskiej literatury. Osoby, które przyniosą własny egzemplarz „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej będą mogły go oznaczyć pamiątkową pieczęcią Narodowego Czytania.

Bibliotekarze łomżyńskiej książnicy przygotowali filmową zapowiedź wydarzenia, którą można obejrzeć na naszym kanale YouTube.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na ulicę Długą 13, a jeśli aura nie będzie sprzyjać czytaniu w plenerze, Narodowe Czytanie odbędzie się w Hali Kultury w Łomży.

 

Skip to content