Jak mało malin! a jakie czerwone / By krew. – Jak mało – w którą pójdę stronę? / Nie wiem… A niebo jakie zapalone / Jak krew… Czemu ty, słońce, wschodzisz krwawo? / Noc wolę ciemną niż taki poranek… / Gdzie moja siostra?… musiała na prawo / Pójść i napełnić malinami dzbanek; / A ja śród jagód chodzę obłąkana / Jakąś rozpaczą i łzy gubię w rosie. (fragment)

W pierwszą sobotę września w całej Polsce odbędzie się kolejna edycja akcji Narodowe Czytanie. Wszystkich chętnych zapraszamy do wzięcia udziału w jej łomżyńskiej odsłonie – 5 września 2020 r. o godz. 10.00 przed siedzibą Biblioteki na ulicy Długiej 13.

W tym roku będziemy po raz dziewiąty promować czytelnictwo, a lekturą Narodowego Czytania jest Balladyna Juliusza Słowackiego. Patronujący akcji Prezydent RP Andrzeja Duda, zachęcając do udziału w niej, napisał: Balladyna Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Organizatorzy łomżyńskiej odsłony Narodowego Czytania: Prezydent Miasta Łomży, Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży, Teatr Lalki i Aktora, zapraszają wszystkich mieszkańców do wzięcia udziału w tym corocznym święcie polskiej literatury. Osoby, które przyniosą własny egzemplarz dramatu Juliusza Słowackiego będą mogły go oznaczyć pamiątkową pieczęcią Narodowego Czytania. Wybrane fragmenty Balladyny usłyszymy w interpretacji aktorów Teatru Lalki i Aktora, parlamentarzystów, władz Łomży, samorządowców, osób znanych, mieszkańców naszego miasta, uczniów I Liceum Ogólnokształcącego, Szkoły Podstawowej Nr 1 oraz Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących Nr 7. Bibliotekarze łomżyńskiej książnicy przygotowują filmową niespodziankę, którą niebawem będzie można obejrzeć na naszym kanale YouTube.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na ulicę Długą 13, a jeśli aura nie będzie sprzyjać czytaniu w plenerze, Narodowe Czytanie odbędzie się w holu Urzędu Miejskiego w Łomży przy zachowaniu obowiązujących zaleceń sanitarnych.

 

Skip to content