Przedstawiciele Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży uczestniczyli w uroczystym odsłonięciu tablicy upamiętniającej Donatę Godlewską – kronikarkę dziejów Łomży, honorową obywatelkę Łomży, twórczynię i wieloletnią kierowniczkę Archiwum Państwowego. Tablicę autorstwa Teresy Adamowskiej umieszczono na ścianie łomżyńskiego oddziału Archiwum Państwowego, które świętuje jubileusz 70. działalności.

Warto przypomnieć, że Donata Godlewska (1925-2017) była autorką pierwszej naukowej monografii Łomży „Dzieje Łomży od czasów najdawniejszych do rozbiorów Rzeczypospolitej
(XI w . – 1795 r.)” i wielu naukowych opracowań oraz artykułów poświęconych historii miasta. Organizowała i przez wiele lat (1952-1983) kierowała Archiwum Państwowym w Łomży.
Jej wkład w utrwalanie historii Łomży został doceniony prestiżowymi nagrodami i zaszczytnymi tytułami m. in.:  Honorowy Obywatel Miasta Łomży, Krzyż Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, medal Zygmunta Glogera.

Uroczystość odsłonięcia tablicy była okazją do przypomnienia zasług Donaty Godlewskiej
podzielenia się wspomnieniami o tej niezwykłej, acz skromnej postaci.