Od od trzech lat Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży prowadzi
ranking ph. Czytelnik Miesiąca,
w którym nagradzamy najaktywniejszych czytelników.

Tworząc zestawienia, bierzemy pod uwagę wypożyczenia we wszystkich placówkach na terenie miasta.

Podsumowując wszystkie comiesięczne rankingi wyłoniliśmy CZYTELNIKA ROKU 2023 i miło nam poinformować, że laureatką została

Pani HALINA URBAN

Pani Halina Urban jest obecnie czytelniczką Oddziału Zbiorów Specjalnych przy ul. 3 Maja 6A i słucha audiobooków. Przez długie lata wypożyczała tradycyjne książki drukowane w Wypożyczalni Głównej przy Długiej 13. Jednak odkąd wzrok Pani Haliny zaczął się systematycznie pogarszać (od 2 lat) pozostały już tylko książki do słuchania na płytach CD i to dzięki nim świat pani Halinki jest dzisiaj nieco bardziej żywy, pełen barw, emanujący pozytywną energią.

Czytanie książek Pani Halina rozpoczęła w wieku dziecięcym, od „Elementarza” Mariana Falskiego. Poznawała daną literkę, a potem odszukiwała ją w dziecięcych książeczkach i w ten sposób uczyła się czytać. Dziś czyta cała rodzina, a szczególnie z wnuczką Seniorka uwielbia prowadzić rozmowy o literaturze i przeczytanych książkach.

Pani Halina uwielbia czytać beletrystykę: kryminały Lee Childa, Jo Nesbo, Agaty Christie, Remigiusza Mroza czy Marka Krajewskiego. Chętnie sięga też po książki biograficzne, żeby poznać życie ciekawych i nietuzinkowych ludzi. Wciąż chce poznawać nowych bohaterów, przeżywać ich emocje, rozterki i przyjaźnie. Słuchając, wyobraża sobie bohaterów, utożsamia się z nimi przeżywając życiowe dramaty i chwile szczęścia, rozwiązuje zagadki i cieszy się ze szczęśliwych zakończeń. Literatura nastraja Czytelniczkę Roku 2023 (mimo niepełnosprawności wzroku) optymistycznie do życia; sprawia, że jest otwarta na ludzi, empatyczna i życzliwa. Pani Halinka wciąż jest żądna wiedzy i ma apetyt na życie, a niepełnosprawność wzroku nie jest w tym żadną przeszkodą. Dzięki dostępności Biblioteki  dla osób niepełnosprawnych może z zapałem oddawać się swojej pasji czytelniczej.

Seniorka zapewnia, że swą czytelniczą pasję zamierza kontynuować i zarażać nią wszystkich: sąsiadów, znajomych, przyjaciół polecając książki, które warto przeczytać. Jedną z nich jest „Ogród Leoty” Francine Rivers – niezwykle wartościowa książka, która wywarła na Czytelniczce ogromne wrażenie.

Jak twierdzi Pani Halinka bez książek nie potrafiłaby żyć. To one umilają bezsenne noce, wypełniają radością samotne dni, angażują umysł do działania i wspomagają rozwój intelektualny.  Seniorka daje najlepszy przykład, że mimo przeszkód (utrata wzroku) z każdej sytuacji znajdzie się  jakiejś pozytywne wyjście, a optymizm i pogoda ducha zjednują ludzi wokół i sprawiają, że mimo wszystko można patrzeć na świat optymistycznie i z nadzieją. Czytelniczce Roku 2023 życzymy przeczytania jeszcze wielu wspaniałych i mądrych książek oraz ekscytujących wypraw w świat dobrych i pięknych wartości.