Delegacja Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży uczestniczyła w otwarciu wystawy “Panie Lutosławskie. Losy niezwykłych kobiet na tle historii dwóch stuleci”. Wernisaż odbył się w Muzeum Przyrody – Dworze Lutosławskich w Drozdowie, z udziałem Wicestarosty Łomżyńskiego Marii Dziekońskiej. Dyrektor muzeum Ewa Sznejder dokonała oficjalnego otwarcia, natomiast autor Tomasz Szymański przedstawił koncepcję wystawy będącej pokłosiem książki wydanej w ubiegłym roku.

Spotkanie pozwoliło przenieść się w czasy przełomu dziewiętnastego i dwudziestego wieku, w atmosferę drozdowskiego dworu ziemiańskiego i jego bohaterek – niezwykłych kobiet. Wśród nich były: kandydatka do literackiej Nagrody Nobla – Sofia Casanova Lutosławska, jej córka Izabela Lutosławska-Wolikowska – pisarka autorka poczytnych powieści oraz Maria z Lutosławskich Niklewiczowa – ostatnia właścicielka dworu, która po II wojnie światowej ocaliła go przed zniszczeniem.

Spotkanie było miłym wstępem do dzisiejszego święta Dnia Kobiet – płci pięknej, ale również silnej i wybitnej.