– Mówi się, że do trzech razy sztuka, jednak jak się okazuje nie do końca jest to prawda. Bardzo cieszymy się, że możemy zainicjować czwartą edycję projektu „Łączy nas kultura”, w całości sfinansowanego przez Fundację Świętego Mikołaja. Jest to fundacja, która od 25 lat prowadzi wszelkiego rodzaju działania na rzecz uchodźców. Wcześniej z Syrii, a od 2022 roku z Ukrainy. Dołączyliśmy się do tych działań, złożyliśmy wniosek w marcu 2022 roku, i od tego momentu mamy szczęście organizować działania dla osób z Ukrainy, które przyjechały do Łomży w poszukiwaniu bezpiecznego miejsca. Wcześniejsze trzy edycje opierały się na spotkaniach familijnych na bazie spotkań edukacyjnych, z psychologami czy warsztatów kreatywnych. Staraliśmy się także uczestnikom projektu przybliżyć Łomżę, i jej okolice, poprzez różne wycieczki czy spacery poznawcze. Wszystkie te działania łączył jeden cel; zapewnienie poczucia bezpieczeństwa i stworzenie przestrzeni, w której choć na chwile osoby uciekające przed wojną mogły zapomnieć o tym co je spotkało, by czuły, że mają w Łomży przyjaciół – tłumaczy Teresa Fromelc-Pawelczyk, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży.

IV edycja projektu „Łączy nas kultura” realizowana jest w Oddziale dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży. Tym razem przewidziano 4 spotkania. Potrwają od października do grudnia.

– Zaczynamy od warsztatów kreatywnych i tworzenia pacynek, następnie w listopadzie spotykamy się warsztatach ceramicznych. To właśnie one cieszyły się w poprzednich edycjach ogromnym zainteresowaniem wśród uczestników. Sztuka jest formą terapii, która odstresowuje i pozwala skoncentrować się na zupełnie innym świecie, niż ten który nas otacza. Zaplanowałyśmy także wycieczkę integracyjno-edukacyjną do Warszawy. Zamierzamy odwiedzić Centrum Nauki Kopernik i Manufakturę Czekolady. Ostatnie spotkanie, grudniowe, będzie spotkanie przedświątecznym, zainspirowane książką Pani Joanny Jagiełło ,,Podwójne Święta”. Będzie to okazja do wzajemnej opowieści o tradycjach i zwyczajach Bożonarodzeniowych, zarówno tych Polskich, jak i Ukraińskich – opowiada Renata Igielska, kierownik Oddziału dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży.

Uczestnicy IV edycji projektu „Łączy nas kultura”, to uczestnicy poprzednich edycji. To właśnie z myślą o nich i dla nich organizatorzy zdecydowali się na kontynuację działań. Jak podkreślają uczestnicy, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Łomży czują się jak w domu, a przez kilka miesięcy, który minęły od zakończenia III edycji projektu zdążyli się za sobą stęsknić.

Na pierwszym spotkaniu 4 edycji uczestnicy mogli przekonać się co można stworzyć z rękawiczek, sznurków, wstążek, guzików i kolorowych styropianowych kulek. Zaskakujące pacynki powstały podczas warsztatów kreatywnych z Ewą Filochowską-Karwowską, kierownikiem pracowni plastycznej Teatru Lalki i Aktora w Łomży. – Pacynka, to taka forma plastyczna, którą każde dziecko może zrobić w domu mając do dyspozycji rękawiczki, skarpetki, trochę szmatek czy włóczki. Tak naprawdę podstawą do tworzenia takich lalek może być przedmiot codziennego użytku. Wspólnie z organizatorami projektu chcemy pobudzić wyobraźnię dzieci, by w domu mogły tworzyć takie pacynki i wspólnie bawić się w teatr – wyjaśniała Ewa Filochowska-Karwowska, kierownik pracowni plastycznej Teatru Lalki i Aktora w Łomży. Warsztaty kreatywne zainaugurowały IV edycję projektu „Łączy nas kultura” realizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Łomży.

Projekt w całości finansowany jest ze środków Fundacji Świętego Mikołaja.

 

Skip to content