Podsumowanie konkursu literackiego na limeryk
pt. Nic dwa razy się nie zdarza
inspirowany życiem i twórczością Wisławy Szymborskiej – 15.06.2023r.

Rok 2023 Uchwałą Senatu RP został ogłoszony rokiem Wisławy Szymborskiej. Chcąc uczcić postać polskiej noblistki, mistrzyni słownej precyzji i wysublimowanej ironii, Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży zorganizowała konkurs poetycki na limeryk pt. Nic dwa razy się nie zdarza  inspirowany twórczością poetki.
Konkurs miał formułę ogólnopolską, był skierowany zarówno do młodzieży, jak i osób dorosłych. Celem konkursu było zachęcenie młodzieży i dorosłych do rozwijania pasji poetyckich i kształtowania własnego indywidualnego warsztatu pisania poprzez obcowanie z kunsztem słowa i oryginalnością twórczości poetyckiej Wisławy Szymborskiej, popularyzacja krótkich form literackich i dbałość o kulturę języka oraz kształtowanie umiejętności opisywania rzeczywistości i wyrażania emocji za pomocą odpowiednio dobranych słów.
Poprzez konkurs chcieliśmy zachęcić młodzież i dorosłych do pisania i prezentowania własnej twórczości literackiej. Na konkurs wpłynęło 32 limeryki.

Komisja w składzie:
Wiesława Teresa Czartoryska – pomysłodawczyni i przez wiele lat jurorka organizowanego przez MBP w Łomży „Czerwcowego Konkursu Jednego Wiersza”, redaktorka i wydawczyni wielu publikacji;
Zbyszek Rutkowski – nauczyciel polonista w Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Kossaka w Łomż;
Anna Kamińska – polonistka, bibliotekarka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży,

postanowiła przyznać następujące nagrody:

I miejsce: Aleksandra Zachariasz – „Onegdaj…”
II miejsce: Jarosław Andrasiewicz – „Limeryk romantyczny”
III miejsce: Janusz Wojtyła – „Limeryk o limeryku chińskim”

Gratulujemy laureatom oraz wszystkim uczestnikom i zapraszamy do udziału  w kolejnych konkursach organizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Łomży.

I miejsce - Aleksandra Zachariasz

Onegdaj jasnowidz mieszkający w Stanach
Przemycił Szymborskiej wiadomość w bananach.
Zdumiała się strasznie
Czytając, że właśnie
Ułożyła słowa do piosenki Sanah.

II miejsce - Jarosław Andrasiewicz

Limeryk romantyczny

Dietetyk Roman Tyk, mieszkaniec Prudnika,
wśród płci pięknej nosi miano romantyka.
„Roman – tyka” – mówi rodzina
(chłop wysoki, przy tym chudzina).
Przełożony stale zaś Romana tyka.

III miejsce - Janusz Wojtyła

Limeryk o limeryku chińskim

Czytając limeryk o Mao,
Niemao Chińczyków się śmiao.
Że w kraju ludowym
Śmiech czasem niezdrowym,
To śmiao się nieco nieśmiao.