Historia dziergania jest tak stara jak historia ludzkości. Już w starożytnym Egipcie pojawiły się pierwsze wzmianki o robótkach ręcznych. W Europie dzierganie było popularne już od średniowiecza.
Tradycyjne wzory i techniki w dzierganiu, szydełkowaniu, haftowaniu  i tkaniu przekazywane z pokolenia na pokolenie są częścią dziedzictwa kulturowego danego kraju.
W dniu 15 listopada w Filii nr 1  spotkały się pasjonatki robótek ręcznych, zwanych dziergotkami.
Panie wymieniły się swoim doświadczeniem, udzieliły rad młodszym koleżankom i zaprezentowały swoje wyroby.
Rozmawiano również o sposobach krochmalenia, usztywniania i przechowywania tych delikatnych arcydzieł.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się też książki z działu „Dziewiarstwo ręczne”, które chętnie wypożyczono z biblioteki w poszukiwaniu nowych inspiracji.