W maju i czerwcu w Filii nr 1 odbyły się spotkania w ramach cyklu “Pogaduchy w bibliotece”. W dniu 20 maja prelekcję wygłosiła  pani Joanna Chludzińska z Muzeum Północno- Mazowieckiego w Łomży.

Uczestnicy usłyszeli opowieści o historii światła i  Ignacym Łukasiewiczu, wynalazcy lampy naftowej, który urodził się dokładnie 200 lat temu.Z wielkim zainteresowaniem oglądano też kolekcję lamp, którą pani Joanna prezentowała na slajdach.

Wystawę tych lamp można obejrzeć jako ekspozycję stałą w muzeum.

W dniu 21 czerwca w ramach “Pogaduch w w bibliotece” gościliśmy historyka i socjologa – Tomasza Szymańskiego. Pan Tomasz prezentował książki, których jest autorem: “Polskość jako zaleta”, “Panie Lutosławskie” i “Ks.Kazimierz Lutosławski”.

To było bardzo ciekawe spotkanie z historią, zwłaszcza historią lokalną. Opowieści dotyczyły m. in sławnych kobiet mieszkających w pobliskim Drozdowie i ich niezwykłych losów oraz  ważnych wzorców patriotycznych.