Delegacja pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży odwiedziła bibliotekę w Ostrowi Mazowieckiej. Była to druga wizyta studyjna w instytucji kultury, gdzie dokonano gruntownego remontu. W 2019 roku złożono wniosek do Instytutu Książki, który był operatorem projektu „Infrastruktura Bibliotek 2016–2020” w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. W ramach programu MBP w Ostrowi otrzymała 2 mln zł dofinansowania.Zabytkowy budynek z 1920 roku został gruntownie wyremontowany i stał się siedzibą Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Ostrowi Mazowieckiej. Obiekt oddano do użytku 25 października 2021 roku.

Dzięki rewitalizacji powstało wyjątkowe miejsce, w którym nowoczesność łączy się z tradycją. Zmodernizowany budynek jest estetyczny i funkcjonalny. Wnętrze otrzymało nową aranżację, a czytelnicy komfortowe warunki do korzystania z bogatych zbiorów. W odrestaurowanym budynku przy ul. 11 Listopada 8 znajdują się: Wypożyczalnia dla Młodzieży i Dorosłych, czytelnia, multimedia, Sala Tradycji, sala konferencyjna.

Delegacja miała okazję obejrzeć Oddział dla Dzieci funkcjonujący w strukturze biblioteki miejskiej. Placówka ta mieści się nieopodal biblioteki głównej, również w zabytkowym obiekcie starej elektrowni. W obu agendach funkcjonujących w obiektach zabytkowych, doskonale połączono substancję zabytkową z wymogami nowoczesnego bibliotekarstwa. Gratulujemy przedsięwzięcia i mamy nadzieję, że także nasza instytucja będzie miała szansę na podobną modernizację.