Powiatowy Międzyszkolny Turniej Czytelniczy “Jeżycjada”

W ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek 13 maja w Hali Kultury w Łomży odbył się Powiatowy Międzyszkolny Turniej Czytelniczy Jeżycjada

Turniej Czytelniczy “Jeżycjada”
13 maja 2022 roku w Hali Kultury na Starym Rynku w Łomży odbyła się jubileuszowa 10. edycja Powiatowego Międzyszkolnego Turnieju Czytelniczego skierowanego do uczniów klas V-VIII szkół podstawowych z Łomży i powiatu łomżyńskiego. W tym roku młodzież wykazała się znajomością poczytnych książek polskiej autorki, Małgorzaty Musierowicz, wciąż uzupełnianej serii “Jeżycjada”: “Szósta klepka”, “Ida sierpniowa”, “Nutria i Nerwus”, “Kalamburka”, “Czarna polewka”. Konkurs pt. “Jeżycjada” zorganizowany został w ramach 19. Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek ph. “Biblioteka – świat w jednym miejscu”.

Do turnieju zgłosiło się 6 drużyn. W konkursie wzięli udział reprezentanci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Piątnicy oraz łomżyńskie szkoły: Szkoła Podstawowa nr 1, Szkoły Podstawowej nr 2 im. Władysława Broniewskiego, Szkoły Podstawowej nr 5 im. Stanisława Staszica, Szkoły Podstawowej nr 7 im. Adama Mickiewicza, SP nr 9 im. Księcia Mazowieckiego Janusza I. Trzyosobowe drużyny zostały wyłonione w wyniku eliminacji szkolnych.
Konkurs składał się z trzech etapów, podczas których uczestnicy odpowiadali na pytania ustne i pisemne oraz formułowali wypowiedzi na podstawie wysłuchanych fragmentów.

Nad przebiegiem konkursu czuwała Komisja w składzie:
Ewa Zabielska – nauczyciel polonista bibliotekarz Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących Nr 7 w Łomży
Natalia Jankowska – redaktor wydawniczy Społecznego Stowarzyszenia Prasoznawczego “Stopka” im. Stanisława Zagórskiego
w Łomży
Pani Karolina Wnuczyńska – bibliotekarka, Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży.

W wyniku zmagań czytelniczych laureatami:
I miejsca zostali uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Łomży: Maria Filipiuk, Filip Jankowski i Mikołaj Andrzej Chmielewski pod kierunkiem Pani Anny Chmielewskiej i Pani Marzeny Anny Chętnik;
II miejsca – uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Łomży: Maja Ciuchnicka, Iga Litwińska, Marcelina Rzodkiewicz,
pod kierunkiem Pani Hanny Bajorek;
III miejsca – uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Łomży: Natalia Przestrzelska, Maria Śledziewska, Julia Hnatkowska,
pod kierunkiem Pani Katarzyny Klewickiej.
Pozostali uczestnicy otrzymali nagrody pocieszenia oraz pamiątkowe dyplomy.