Pracownicy bibliotek z województwa podlaskiego spotkali się 8 maja, w Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku, aby wspólnie świętować Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Podczas uroczystości wręczono Nagrodę Srebrnej Róży oraz przyznano tytuł Bibliotekarza Roku 2023 województwa podlaskiego.
Święto bibliotekarzy to w Książnicy Podlaskiej dzień wyjątkowy. Od 1999 roku dyrektor Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku przyznaje osobom i instytucjom zasłużonym na rzecz popularyzacji książki i czytelnictwa oraz na rzecz bibliotek województwa podlaskiego Nagrodę Srebrnej Róży.
W tym roku kapituła przyznała Nagrodę Srebrnej Róży Profesor Halinie Parafianowicz – wybitnej znawczyni społecznej i politycznej historii Stanów Zjednoczonych i Europy.
Uroczystość była także okazją do wręczenia nagrody Bibliotekarz 2023 Roku. Laureatką konkursu, zorganizowanego przez Okręg Podlaski Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, została Monika Turecka – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zabłudowie.
Dyplomem Honorowym Srebrnej Róży wyróżniono dwie osoby reprezentujące Miejską Bibliotekę Publiczną w Łomży.
W gronie laureatów konkursu znalazła się Agnieszka Chrostowska – kierownik Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży, która wyróżniła się profesjonalizmem oraz szczególnym zaangażowanie w działania na rzecz upowszechniania czytelnictwa i rozwijania kompetencji czytelniczych wśród dzieci, młodzieży i dorosłych.
Elżbieta Piasecka-Chamryk – kierownik Filii nr 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży – otrzymała Dyplom Srebrnej Róży za profesjonalizm oraz szczególne zaangażowanie w działania na rzecz rozwijania kompetencji czytelniczych dzieci, młodzieży i dorosłych.
fot. Książnica Podlaska