Rok Jakuba Wagi

Uroczysta inauguracja obchodów 150. rocznicy śmierci Jakuba Ignacego Wagi

23 lutego br. zainaugurowano uroczyste obchody roku Jakuba Ignacego Wagi – wybitnego botanika, nauczyciela szkół łomżyńskich, autora przełomowego dzieła “Flora Polska”.  Przed południem uczestnicy uroczystości: prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski i wicestarosta Maria Dziekońska oraz delegacje Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości, gminy Grabowo, Nadleśnictwa Łomża, Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi w Drozdowie, Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży, Muzeum Przyrody-Dworu Lutosławskich w Drozdowie, Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów oraz Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej, złożyli kwiaty przed pomnikiem Jakuba Wagi w parku miejskim oraz na grobie Jakuba i Kornelii Wagów na starym cmentarzu.

Następnie w Hali Kultury można było wysłuchać prelekcji nt „Jakub Ignacy Waga – łomżanin, botanik, autor „Flory polskiej”, nauczyciel” przygotowanej przez Monikę Smakowską, Annę Zarzecką i Kamila Leszczyńskiego z ŁTN. Zaproszony gość, była dyrektor Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego dr Hanna  Werblan-Jakubiec, w niezwykle zajmujący sposób, wygłosiła wykład o profesorze Michale Szubercie i jego uczniach, do grona których należał Jakub Waga. Akcentem finałowym było otwarcie wystawy „Rodzina Wagów. W 150 rocznicę śmierci Jakuba Wagi (1800-1872)” w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Organizatorem wydarzeń upamiętniających 150. rocznicę Jakuba Wagi jest Towarzystwo Naukowe im. Wagów, we współpracy Urzędem Miejskim w Łomży, gminą Grabowo, Państwową Wyższą Szkołą Informatyki i Przedsiębiorczości oraz Miejską Biblioteką Publiczną w Łomży.

Relacja filmowa TV Narew