Wystawa
Wizyta Czesława Miłosza w Łomży i Nowogrodzie (40. rocznica)
W czerwcu 1981 roku Czesław Miłosz – laureat literackiej Nagrody Nobla – uczestniczył w Łomżyńskiej Wiośnie Poetyckiej. W czasie trzydniowego pobytu w Łomży (15-17.06) spotkał się w kurpiowskim skansenie w Nowogrodzie z wileńskimi przyjaciółmi oraz wziął udział w literackiej sesji „Być poetą…”.
Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży
Wystawa
Przyjazd Miłosza był okazją do spopularyzowania sylwetki i twórczości Noblisty w naszym mieście poprzez wydanie numerów specjalnych „Tygodnika Solidarność” i „Materiałów Problemowych” oraz opublikowanie katalogu wystawy Miłoszowskiej, organizowanej w Muzeum Okręgowym, a także dostarczenie na łomżyński kiermasz książek wielu dodatkowych egzemplarzy „Doliny Issy” i „Poezji”. Podczas dwudniowej sesji literackiej Czesław Miłosz odczytał kilka swoich refleksji sprzed paru lat na temat wygnania, wyrażając zarazem nadzieję, że jest to już zamknięta przeszłość. Według autora „Traktatu moralnego” wygnanie jest czymś takim jak przeznaczenie; potraktowane podobnie jak nieuleczalna choroba pozwala zobaczyć wszystkie wcześniejsze złudzenia. Na prośbę uczestników sesji Miłosz odczytał kilka nie publikowanych jeszcze utworów, każdy opatrując komentarzem. Spotkanie z poezją Miłosza w Łomży zakończył Zbigniew Zapasiewicz, który z niezwykłym wyczuciem i zrozumieniem odczytał kilkanaście wierszy polskiego noblisty.
Pobyt laureata nagrody Nobla w Łomży był dowodem, że znaczące wydarzenia w naszej kulturze niekoniecznie muszą się dokonywać w dużych ośrodkach miejskich. Na wystawie prezentowanej także stacjonarnie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Łomży wykorzystano artykuły, dokumenty życia społecznego oraz zdjęcia pochodzące z archiwalnych zbiorów łomżyńskiej biblioteki oraz Muzeum Północno-Mazowieckiego, a także publikacje retrospektywne i wspomnieniowe bezpośrednich uczestników tamtych wydarzeń.