13 maja 2023 r. odbyło się spotkanie z ukraińską delegacją z miasta partnerskiego Zviahel (dawniej Nowogród Wołyński) w składzie:
Olha Shyrokopolas – zastępca dyrektora Biblioteki Miejskiej
Alina Tomash – dyrektor Centrum Turystycznego
Anastasilia Bartnytska – główny specjalista Centrum Turystycznego
Vira Nezhyvova – tłumacz
Liudmyla Polska – tłumacz
Stronę polską reprezentowały władze Miasta Łomża w osobie wiceprezydenta Andrzeja Stypułkowskiego oraz Grzegorz Daniluk z kancelarii Prezydenta.
Na spotkaniu obecni byli dyrektorzy instytucji kultury:
Paulina Bronowicz-Chojak – dyrektor Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży
Teresa Fromelc-Pawelczyk – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży
Krzysztof Zemło – dyrektor Miejskiego Domu Kultury Domu Środowisk Twórczych w Łomży.
W spotkaniu uczestniczyła przewodnicząca łomżyńskiego oddziału Stowarzyszenia “Wspólnota Polska” oraz prowadzący Punkt Informacji Turystycznej i Kulturalnej w Łomży – Wojciech Winko.
Następnie goście z Ukrainy odwiedzili siedzibę Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży. Spotkanie było okazją do podzielenia się doświadczeniami w pracy na rzecz edukacji i kultury oraz przybliżenia projektu Łączy nas Kultura, który biblioteka realizuje od ubiegłego roku. Projekt skierowany jest do osób, które uciekając przed wojną na Ukrainie znalazły bezpieczną przystań w Łomży i włączyły się życie kulturalne naszego miasta.