Bohdan Winiarski – syn Ziemi Łomżyńskiej, autorytet międzynarodowy w dziedzinie prawa, przewodniczący Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze. Znany był przede wszystkim z niezwykłego umiłowania ziemi rodzinnej. Dał temu wyraz w autobiograficznej powieści, której fragmenty czyta kierownik Galerii Sztuki Współczesnej w Łomży, Pani Karolina Skłodowska. Bohdan Winiarski zachwyca się pięknem zabytków Łomży, głównie fary łomżyńskiej, wspomina również dziadka Jerzego Majewskiego malarza, autora obrazu “Wnętrze fary”.

W zbiorach Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży znajduje się obraz „Wnętrze fary” (1902) autorstwa Jerzego Wita Majewskiego. Dzieło przedstawia południową nawę dzisiejszej katedry łomżyńskiej. Pięknie prezentuje się sklepienie i widoczny w głębi ołtarz z obrazem Wojciecha Gersona zatytułowanym „Matka Boska Nieustającej Pomocy wśród Aniołów” z 1900 roku. Z lewej – ołtarz św. Józefa. Nie ma, natomiast, renesansowych nagrobków Mikołaja Troszyńskiego (1611) oraz Elżbiety i Andrzeja Modliszowskich (1589), gdyż w tamtym czasie znajdowały się w innej kaplicy, a przeniesiono je dopiero w roku 1933. Obraz utrzymany jest w spokojnych barwach, mocniejszym akcentem kolorystycznym jest postać damy w czerwonej sukni. Powiększenie tego fragmentu pozwala dostrzec szczegóły jej stroju: parasolkę, koronki wieńczące czerwoną suknię oraz białą woalkę spływającą na twarz z fantazyjnie zsuniętego na oczy ażurowego kapelusza. Personalia damy poznajemy dzięki Leonii Mejerowej z Górskich, ostatniej właścicielki obrazu, która przekazała go w darze łomżyńskiemu muzeum. Tak oto Leonia przedstawia ją w liście skierowanym w 1980 roku do muzeum: „Przy bocznych drzwiach kościoła artysta uwiecznił Matkę moją (Leonię Górską), a przy jednym z ołtarzy siebie w płaszczu”. Obraz został namalowany specjalnie dla Leonii Górskiej z domu Machwicz-Machczyńskiej, z którą wiele lat Jerzy Majewski współpracował, m.in. w Towarzystwie Dobroczynności. Artysta był wielkim społecznikiem i to go łączyło z rodzicami Leonii Mejerowej. Malował dużo i pięknie, a jego prace były rozchwytywane. W domu Górskich było ich kilka: szewc przy pracy, pejzaż podmiejski, portret dziecka itp., ale cudem zachowało się tylko „Wnętrze fary”. Właścicielka obrazu pamiętała Dziadzia doskonale i miło go wspominała. Oprócz zbierania i uprawiania malarstwa zgromadził Majewski duży księgozbiór, z którego kilkaset tomów ofiarował Czytelni Publicznej w Łomży.


Jerzy Wit Majewski urodził się, jak wynika z napisu na pomniku cmentarnym, 11 czerwca 1826 roku. Pracował w Łomży jako pisarz w Hipotece (według informacji uzyskanych od Leonii Mejer) . Zasłużył się niebywale jako założyciel, prezes i członek kilku towarzystw i komisji gubernialnych, w których działał z dużym zaangażowaniem i powodzeniem. Zmarł 23 sierpnia 1909 roku. Został pochowany na cmentarzu w Łomży. W zapisie testamentowym przekazał nieruchomość przy Krzywym Kole na rzecz Towarzystwa Dobroczynności. Składała się z dwóch domów i obszernego placu z ogrodem. W jednym z domów urządzono ochronkę dziecięcą Związku Katolickiego. W budynku tym znalazła miejsce także czytelnia dla parafian. Po śmierci Majewskiego staraniem Towarzystwa Dobroczynności wzniesiono na cmentarzu pomnik nagrobny upamiętniający byłego honorowego prezesa tej instytucji i wielce zasłużonego działacza społecznego. Podstawa wykonana została z piaskowca, na którym ustawiono postać Chrystusa z krzyżem, prawie naturalnej wielkości wykonaną z cyny. Do naszych czasów ocalała tylko podstawa z napisem, jako praktycznie jedyny ślad w Łomży po Jerzym Majewskim.

Na podstawie tekstów Jerzego Jastrzębskiego i Bolesława Deptuły opracowała Karolina Skłodowska

Leonia Górska na obrazie “Wnętrze fary”
Jerzy Wit Majewski na obrazie “Wnętrze fary”

Skip to content