9 sierpnia zmarła Janina Osewska, poetka i fotografka, animatorka życia literackiego. Urodziła się i mieszkała w Augustowie (7 lutego 1955 roku), gdzie pracowała w Szkole Podstawowej nr 6 im. Armii Krajowej. Ukończyła Politechnikę Białostocką oraz Podyplomowe Studia Pedagogiczne na Uniwersytecie Warszawskim i informatykę na Politechnice Warszawskiej. Należała do Stowarzyszenia Literackiego w Suwałkach oraz Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Debiutowała w 2000 roku w piśmie „Najprościej”. Publikowała w „Głosie Nauczycielskim”, „Jaćwieży”, „Ocaleniu przez Poezję”, „Twórczości”, „Frazie”, „Toposie”, „Wiadomościach Literackich”, „Gazecie Olsztyńskiej” i „Gazecie Współczesnej”.
Jej wiersze były zamieszczone w wielu antologiach, almanachach i pismach w kraju i za granicą, tłumaczone na języki obce: angielski, litewski, czeski, niemiecki, francuski, hiszpański, ukraiński, węgierski, turecki, mongolski, białoruski, a wiersz pod tytułem „Kobieta w sukience zapinanej z tyłu na guziki” doczekał się przekładów na 15 języków. Poza naszym krajem, twórczość poetycką Osewskiej nagradzano w USA, Irlandii, Argentynie, Indiach oraz w Libanie, gdzie została członkiem honorowym Maison Naaman pour la Culture.
Janina Osewska zajmowała się też fotografią, uczestniczyła w zbiorowych wystawach fotografii w Polsce i miała ponad 20 wystaw indywidualnych. Jej autorski album fotografii „Okruchy” został nominowany do tytułu „Najpiękniejsza książka roku 2011” w Konkursie Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. W 2019 roku założyła Fundację “Słowo i Obraz”, której została prezeską. Od blisko dwudziestu lat prowadziła też Kawiarenkę Literacką w Augustowie.
W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Łomży gościliśmy panią Janinę Osewską 17 maja 2022 roku podczas spotkania autorskiego promującego jej tomik poetycki „Listy i stacje”, który jest zaproszeniem do osobistego świata poetki. Niczym przewodniczka, oprowadza czytelnika po kolejnych stacjach w podróży: pobliskich i odległych (Dublin – tętniący życiem). Oprócz stacji, są listy – „od wnuczki” i „do ciebie”, stanowią zapis, widzianego oczami dziecka, procesu poznawania świata i znaczenia poszczególnych słów. „Listy i stacje” to piękny i poruszający tom, poetycki pamiętnik z zatrzymanymi kadrami z życia. W podobnym tonie jest również wiersz „Kobieta w sukience zapinanej z tyłu na guziki”, który zwyciężył w 2007 w Czerwcowym Konkursie Jednego Wiersza, organizowanym przez naszą bibliotekę. Warto dodać, że w głosowaniu publiczności podczas Popołudnia Poetów ten wiersz zdobył pierwszą nagrodę ex aequo z wierszem pani Marty Anny Dacko-Włodarzewskiej. W 2019 roku, Janina Osewska podczas jubileuszowej XX edycji Czerwcowego Konkursu Jednego Wiersza zasiadała w kapitule jury.
Krystyna Sobocińska – dyrektor biblioteki w latach 1991-2019, tak wspomina poetkę:
“Byłyśmy na ty i miałyśmy dużo sympatii dla siebie, ale nasze kontakty w zasadzie nie wykraczały poza Jej spotkania autorskie w MBP, no i przede wszystkim spotkania na Czerwcowych Konkursach Jednego Wiersza (od 2000 r.), gdzie Janka była wielokrotną uczestniczką i laureatką, a zdarzyło się, że także jurorką. Ostatni raz rozmawiałyśmy przed i po spotkaniu w MBP 17 maja ubiegłego roku. Nie powiedziała mi wtedy, że jest tak bardzo chora. O tym dowiedziałam się dopiero w tym roku w czerwcu, od ks. Sikory na Jego spotkaniu. Mam przed sobą tomik Janki z 2021 r. “Listy i stacje” otwarty na stronie z wierszem:
“a jeśli zapytasz mnie o śmierć
jest ona cechą alfabetu życia
wokół niej tylko znaki zapytania
żadnego myślnika wielokropka czy
kropki z pewnością nie postawisz”
i drugi wiersz:
“a jeśli zapytasz mnie o pisanie
to przymus chwili błysk rozmowy
okruch w oku czasu próchno drwa
przez przypływ morza wyrzucone
moszczą słowa w myśli do zapisu”
Przede mną też drugi tomik, o rok wcześniejszy “Jaśnienia” i tam dedykacja “Krysi serdecznie z zaproszeniem do świata Jaśnień”.
Przypominamy zapis fotograficzny ostatniego spotkania autorskiego z Panią Janiną Osewską w naszej bibliotece 17 maja 2022 r.