Lata 1918-1920 są szczególnie ważne w historii Polski. To czas odrodzenia niepodległej Rzeczypospolitej, walki o kształt jej granic i kształtowania zrębów ustroju. Pamięć tamtych lat, których stulecie właśnie mija, jest zatem ważnym elementem tożsamości Polaków…
Dzięki sfinansowaniu przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego projektu Pamięć o Niepodległej. Badania nad dziedzictwem kulturowym i upamiętnieniem odzyskania przez Polskę niepodległości na obszarze północno wschodniego Mazowsza oraz ich wykorzystanie dla nauki, kultury, edukacji, gospodarki i społeczeństwa, zrealizowanego w ramach programu Dialog, mogliśmy poznać pamięć tamtych wydarzeń zachowaną po stu latach na północno-wschodnim Mazowszu.