Stroje ludowe z centralnej i południowej części województwa podlaskiego doczekały się szczegółowego opracowania w formie albumu! Autorką jest wybitna polska etnografka Elżbieta Piskorz-Branekova, która przygotowała publikację we współpracy z Aleksandrą Plutą z Działu Etnografii Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej.

W przeciwieństwie do wielu innych regionów Polski, województwo podlaskie nie miało dotąd monografii poświęconej strojom ludowym, dlatego wydanie albumu jest ważnym wydarzeniem, nie tylko w środowisku etnograficznym. Osoby zainteresowane kulturą ludową będą miały łatwiejszy dostęp do informacji na ten temat, a zespoły folklorystyczne czy teatry obrzędowe będą miały znakomite źródło inspiracji podczas tworzenia kostiumów.

Teren, na którym prowadzone były badania terenowe do pierwszej części „Tradycyjnych strojów województwa podlaskiego”, autorka podzieliła na trzy obszary. Kolejne rozdziały książki to: stroje z okolic Łomży, Zambrowa, Ciechanowca po Siemiatycze, stroje z okolic Białegostoku, stroje z okolic Bielska Podlaskiego i Hajnówki. Z publikacji można dowiedzieć się, jakie były cechy charakterystyczne ubioru kobiecego i męskiego na każdym z tych obszarów, jakich używano tkanin, jakie były krój i zdobienia. W książce ukazane zostały zmiany zachodzące w modzie na przestrzeni lat oraz różnice między strojem na przykład panny i mężatki czy chłopki i drobnej szlachcianki.

Na bogaty materiał ilustracyjny składają się fotografie archiwalne, a także te wykonane współcześnie pokazujące ludzi ubranych w tradycyjne stroje, fotografie i rysunki samych strojów, detali zdobniczych oraz wykroje.

Elżbieta Piskorz-Branekova, która wraz z Aleksandrą Plutą, etnolożką z Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej, przeprowadziła badania terenowe i stworzyła album, przez wiele lat związana była zawodowo z Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Jest wybitną specjalistką w dziedzinie stroju ludowego. Stworzyła scenariusze kilkudziesięciu wystaw o tej tematyce, wydała kilkanaście książek o strojach ludowych różnych regionów Polski, a także o biżuterii ludowej w Polsce i haftach kurpiowskich.

Skip to content